Choď na obsah Choď na menu
 


V rôznych starých knihách nachádzame zmienky o morských pannách. Keď si prečítame niektoré ich kapitoly, presvedčíme sa, že to neboli vždy len dravci, baziliskovia, jednorožci, morskí hadi, ktorí boli príčinami tých najpodivuhodnejších dobrodružstiev, ale aj, že to boli často i iní netvori, napríklad ako slon ohromní morskí raci, podivné ryby s kravskými alebo prasačími hlavami a potom, morskí démoni, ľudia. Z týchto morských ľudských démonov sú najrozšírenejšie "morské panny", o nich starí námorníci veľmi radi rozprávali rôzne historky.

http://www.puzzle-prodej.cz/gallery/u77151.jpg

Boli to napol panny a napol ryby. V starých spisoch sa zachovalo nielen mnoho ich vyobrazení, ale taktiež početné prednášky, ktoré o nich s najväčšou vážnosťou vyslovili starí učenci.

Zdá sa, že tieto prastaré "morské panny" si potrpeli na svoj zvoňajšok rovnako ak dnešné ženy. Ani jedna nie je podobná druhej, ale všetky sú pôvabné a zvodné. Niektorej stačil dlhý rybí chvost, riedko pokrytý veľkými šupinami, iná sa chválila dvoma kratšími chvostíkmi, husto pokrytými šupinami. Niektoré mali dokonca akési krídelká ako anjelikovia. Ale už i medzi "morskými pannami" boli výstredné živly, ktorým sa rybie chvosty nepáčili, poznáme obrázok jednej morskej modelky, ktorá nasadila na svoj zvodný ženský predok zadok akéhosi psa.

http://fc04.deviantart.com/fs21/p/2007/241/c/c81291efac61a210.jpg

Ale neboli to len "morské panny", o ktorých starí námorníci rozprávali a v ktoré starí učení profesori verili, boli to aj iné ľudské obludy. Tak napríklad roku 602 vojenský veliteľ byzantského cisára Mauritia, Menas, videl vraj vo vlnách nílskeho ústia dvoch "morských ľudí". Takým "morským človekom" bol asi i mohamedánsky prorok Oen (Oannes) a nechýba ani tvrdenie, že snáď práve tento sa stal predlohou pre všelijaké fantastické obrazy "morských Turkov", o nich sa zmieňujú niektoré storočné knihy renesančej doby. Taktiež "morský mních" je známou figúrkou, ktorá dlho strašila v starých vedeckých knihách.

Mnohé tieto morské ľudské obludy boli aj chytené. Tak je napríklad zaznamenané, že roku 1187 bol chytený v Oxforde akýsi "morský muž", ktorý ale utiekol. Roku 1305 bol chytený v Holandsku iný "morský muž", ktorý vraj mal na sebe brnenie, tomuto sa však nepodarilo utiecť, aj keď po troch nedeliach biedne zahynul v Dokkume. Niekdy v rokoch 1400-1405 sa vraj podarilo holandským mliekarkam chytiť kdesi v okolí Haarlemu naozajstnú "morskú pannu". Odviedli ju domov, obliekli ju a naučili ju vraj i priasť; žila potom niekoľko rokov, ale neustále musela byť strážená, pretože stále chcela uniknúť do mora. Poslednú "morskú pannu" ulovili vraj rybári asi roku 1819-1820 kdesi pri Shetlandských ostrovoch, bol to však asi dnešní "kapustňák". Vzácny úlovok sa podaril kedysi začiatkom XV. storočia v Adriatickom mori. Tam bol vtedy dokonca ulovený "morský čert", obluda s rohatou psou hlavou a dlhým rybím chvostom.

http://fc05.deviantart.com/fs10/i/2006/103/9/c/Sea_Nymph_by_cosmosue.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Blood Apply pressure on Readings Explained

(Apreergeks, 7. 10. 2018 23:54)

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-ginseng/

Expensive Blood Crushing and Nerve Affliction

(AEreptribstiff, 23. 7. 2018 12:13)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-naturel-plante-yvelines/

Hello

(Phoebe Tonkin, 15. 5. 2009 15:26)

Hello!!! I am happy new house.

Re: Hello

(:DDDDD, 26. 5. 2013 16:12)

tebe j**e?

ako sa stat MP?

(barča , 17. 4. 2010 15:14)

prosíím neviete nejaky pravdivy navod na to ako sa stat MP ?? pllls...

Re: ako sa stat MP?

(:DDDDD, 26. 5. 2013 16:10)

skús sa nechať prejsť autobusom :D :D

ja som mp

(mari, 30. 7. 2010 11:03)

ja a moje kamarátky sme mp.ale tšké je to udržať.nechdíme ani spolu do tej istej šk.ani jedna . nieje to také naplánované ako vo filme.

Re: ja som mp

(:DDDDD, 26. 5. 2013 16:08)

:D :D :D :D dá sa tu dobre pobaviť na malých trapkách ktoré chcú byť MP

aaaaaaaaaaaa

(viki, 30. 1. 2010 15:10)

ahojte ja som tiez morská víla stalo sa to tak mám už 24rokov a stalo sa mi to ked sme boli na vílete na ostrove bora bora ked som išla spt o deviatej lebo som mala len 6 rokov .o chvílu presne tesne pred polnocou ma dačo začalo volat do mora ja som si to nevsímala a spala som dalej no nedalo sa to vidrzat lebo to bol tichúčky nádherní spev snažila som sa zaspat ale nešlo to tak som teda išla ked som višla s nášej malej chatky presne pri mori ta k som nic nevidela a v dej chvíli to prestalo . tak som si išla dalej lahnút bolo to presne ked bol iba polo mesiac.ked som sa ráno zobudila všetko bolo ako pred tím no nastal spl a nedalo sa mi spat tak zase tesne pred polnosou som začala počut ten krásni spev ale zase len o dačo silnejší bála som sa íst von no tak som zaspala potom ma to zobudilo 15 minut pred polnocou a zase to bolo silnejšie silnejši a silnejšie tak som višla von.ked som višla začalo sa stichovat do krásneho spevu ako kebi ma to tým silním hlasom daco volalo a začaloto spln ma omámil ani neviem ako lebo ešte v tedy som morská panna nebola.pomalisom zacala vstupovat do mora až som sa ponorila a vtom som vydela morskú pannu bola nádherná vlasi hepké biele cvost motro oranžoví a potom tam mala takú zakrútenú bušlu žltej farbi.vtom som si uvedomila kde som a tak ked som us spln nevidela začala som sa topit vtom som stratila vedomie čo som sa prebudila bola som v dákej jaskiny kde presne zasahoval spln do jazierka v dej jaskyni čo som sa otočila strašne som sa slakla lebo tam bolo dáke dievča začala som vrieskat v tom mi povedala neboj sa v tom skočila do vody a premenila sa na morskú pannu presne tú ktorú som videla vlasi hepké biele cvost motro oranžoví a potom tam mala takú zakrútenú mušlu žltej farbi.tak to ona ma zachránila ked som sa topila v tom mi povedala ked chcem bit taká ako ona tak nech skočím do jazierka bola som malá a neverila som na morské panny aj ked som ju videla mislela som si že je to len sen ale skočila som lebo som chcela viskúšat či je to sen lebo mna voda vždy prebudí.nebol to sen zrazu sa mi objavila plutva bola som na pol ryba a na pol človek.tajila som to do teraz lebo som sa bála a teraz ked sa dotknem vody objaví sa mi chvost.

Re: aaaaaaaaaaaa

(nICOLL, 3. 9. 2012 14:15)

Ty si ale neuveritelne trapna....neverim ze mas 24.....v takom veku ma clovek ROZUM. Taku blbost mohlo napisat len 12rocne decko. Videla som 1seriu H2O a uplne nahodou si sa ocitla v jaskyni ako ony a dalsou nahodou tam bol vtedy spln ako ked tam boli ony a samozrejme prisla ku tebe morska panna lebo na Bora-Bora je ich veeelmi vela......taketo rozpravky si strc vies kam

Re: Re: aaaaaaaaaaaa

(:DDDDD, 26. 5. 2013 16:00)

Toto si vystihla

Re: aaaaaaaaaaaa

(:DDDDD, 26. 5. 2013 16:02)

Myslím (teda viem) že ty by si to len chcela :D :D

Morske panny

(patuska, 3. 10. 2010 9:27)

Mne sa velmi pacia morke panny.Mojim tajnym zelanim je stat sa morskou pannou.A preto obdivujem H2O staci pridat vodu.

Re: Morske panny

(Klara, 29. 3. 2013 3:54)

Môj starý otec bol námorník a hovoril mi veľmi krásne mýty a legendy o existencii týchto tvopou. Dokonca hovoril že raz sa jeho stará loď potopila sním všade bola voda chcel vyplávať ale nemohol dvere sa zasekli a keď už mu dochádzal kyslík a strácal vedomie cez okno lode vydel nejaké dievča ktoré mu zrazu zmizlo z dohladu a v tom do lode trafilo niečo veľmi silné celá lod sa triasla a bolo to také silné že to rozrazilo aj tie ocelové dvere. Keď už vychádzal na povrch tak v dialke vydel obrovskú plutvu a v predu chrbát ženy. Bolo mu jasné že to určite musela byt morská panna potom sa prebral na brehu a toto mi hovoril ked som mala asi 8 rokou velmi sa mi to páčilo čo poviete?

Re: Re: Morske panny

(:DDDDD, 26. 5. 2013 15:59)

Ty vole dievča ako si môžeš tak neskutočne vymýšlať ? :D :D :D ved rozprávaš o jednej časti h2o :DDDDD si smiešna

h2o mermaids

(dominika zelenčíková, 22. 12. 2012 19:30)

morské panny sú tie najrozširenešie morské príšery a veľa ľudí k vôli ním utekajú do záhraničia.STARý morský námorníci si radi o nich rozprávali vždy niake historky.NENI to výmisel síce je dosť ťažké uveriť tomu ale je to tak, musíme tomu len čiliť a veriť si!!!!!!


napísala dominika zelenčíková

dbjkgcd

(kika, 1. 4. 2012 18:14)

Ja rada pozeram h2o.

Moje Rada

(Karin, 8. 8. 2010 16:30)

Naplnte si vanu vodou, pridejte sul do koupele zhasnete svetlo v koupelne a lehnete si do vane. reknete : Osud muj se naplnil, konecne je to tady. Aď sem mořská panna, nebo muj život se skončí. Vylezte z vany a na drudý dne budete mořskou pannou.

Re: Moje Rada

(danulka, 25. 3. 2012 12:11)

blbosť-ale za to dobrí vtip

fuj tajbl

(lili, 2. 9. 2010 15:37)

tie fotky su hnus kto si dovolil ich tam dat.