Choď na obsah Choď na menu
 


Morskí ľudia

 

V niektorých miestach na brehu Kaspického mora ľudia tvrdia, že sea stretli s človekom - obojživelníkom…
"Dlhšiu dobu čosi podivného plávalo súbežne s nami," povedal po pristátí v íránskom Enzeli miestnym novinám kapitán lodi Gafar Gasanov.
"Dlho sme si mysleli, že ide o nejakú veľkú rybu. Ale potom sme si všimli, že na hlave tohto divného tvora sú jasne vidieť vlasy a vpredu to nie sú plutvy, ale … ruky!"Obrázok

Írančanov však toto rozprávanie neprekvapilo. Od nepamäti si rozprávali príbehy o "človeku z mora". A po publikovaní rozhovoru s kapitánom "Baku" redakcii novín zaplavili listy prostých Íránčanov. Tí jednoznačne dávali najavo, že objavenie podivného tvora vždy súviselo s prebudením podmorskej sopky v oblasti Babolseru a aktivita stožiarov nafty v Kaspickém mori, pri otvorení nových vrtov.

Popisy morského človeka sa príliš nelíšia. Je strednej postavy, skôr menší, 165 - 168 cm vysoký, pevnej stavby tela, s vypuklým bruchom, s chodidlami, podobnými plutvami, so štyrmi prstami na rukách, medzi ktorými sú plávacie blany. Jeho koža má farbu mesačného svitu. Na hlave má tvrdé, čierno - zelené vlasy. Ruky a nohy sú kratšie a silnejšie, ako u normálneho človeka. Veľkým nosom sea podobá delfínovi. Uši sú nepatrné. Hlava je veľká, okrúhla. Ústa sú veľké, s vystupujúcou hornou čeľusťou, s plavným prechodom do šije, bez brady. Podobá sa tak žraločej tlame.Obrázok

V Íráne tohto obojživelného človeka nazývajú "Runan-šáh", čo znamená víťaz nad vodami a riekami. Hovorí sa, že v miestach jeho pobytu sea náhle nachádza viac rýb, a tam, kde bol videný sa more stáva čistejším a iskrivejším.

Rybári hovoria, že tam, kde se Runan-šáh" objavil, ryby za 2-3 minúty prejavujú veľkú aktivitu. "Runan-šáh" na ich vírenie odpovedá akýmsi bublavým klokotaním. O kontakt s ľuďmi však nemá záujem.

V máji 2004 videli Runan-šáha pri rybárských azerbajdžanských osadách medzi mestami Astara a Lenkoran.

Množstvo svedectiev od serióznych svedkov donútilo miestnych odborníkov k prešetreniu a k názorom, že nemôže ísť len o jediný exemplár, ale o celú rodinu ľudí podmorského sveta.

Vývoj ľudského plodu kopíruje celú evolúciu - určité fáze má aj žiabre. Novorodenci vedia prekvapivo plávať až po dobu 15 dní po pôrode. Nie je to automatický návrat k životu v maternici. Aktivne zadržujú dych, čo v maternici nie je možné. Koordinujú aj svoje pohyby vo vode. Po niekoľkých mesiacoch schopnosť plávať strácajú.

 

Obrázok

Kaspický Runan-šáh zrejme nie je prvým a jediným predstaviteľom podvodnej vetvy ľudstva. Už Herodotos aj Platón hovorili o obojživelnom človekovi.

Vo vedeckej literatúre "Vesmír a ľudstvo", vydanom roku 1905 v Petrohrade, bol popísaný prípad "morskej ženy" v Karibskom mori. Pozostatky podivných tvorov boli vraj nájdené na pobreží Azorských ostrovoch v roku 1876 a veľmi sa podobali Runan-šáhovi. Známy je i obojživelný človek z Karélie. V roke 1928 na Vedlozeroch ho videlo mnoho obyvateľov, takže tam bola vyslaná vedecká expedícia z Petrozávodskej univerzity. Bohužiaľ, výsledky, ku ktorým expedícia došla, boli utajené a všetci účastníci po niekoľkých rokoch zmizli vo vojne.

Podarilo sa však uchovať svedectvo veliteľa sovietskeho pohraničného oddielu na hraniciach Moldavska a Rumunska, ktorý sa v roke 1963 v rieke Kagul stretol s obojživelným človokem. O tomto príbehu podal správu Nikolaj Nepomjaščij vo svojej knihe "Tajomstvá prírody" (Moskva, 2002).

Správy o obojživelnom človekovi množiacemu sa na pobreží Íránu, donútili odborné kruhy k zahájeniu odborného prešetrenia.

zdroj: www.morske-panny.estranky.sk